- ua
- ru
Редагування – інтелектуальна праця, в процесі якої спеціаліст вичитує текст від першого до останнього слова, приділяючи увагу кожному рядку, знаходить і виправляє помилки.
Якщо автор бажає випустити в світ ідеальну книгу, важливо розуміти, в чому полягають завдання редактора і як обрати справжнього професіонала.
Отже, які задачі виконує редактор?
Цей спеціаліст коригує неточності, структуру тексту, а також вносить правки на граматичному і стилістичному рівнях.
Ключове завдання редактора – підготовка авторського матеріалу до друкування та публікації. Така робота з часто займає не один день і проходить кілька етапів, щоб привести текст в ідеальний порядок. В результаті випущена книга відповідатиме запитам і потребам читачів.
Вибираючи спеціаліста, важливо керуватися низкою критеріїв.
Грамотність
Одна з найголовніших якостей для редактора, адже виправлення помилок – його прямий обов’язок. Редактор може не мати вищої філологічної освіти, але знання граматики, вміння логічно будувати речення і розуміти структуру різних текстів – обов’язкові. Іноді це можна побачити по резюме редактора: якщо воно складено неграмотно, від співпраці з таким фахівцем краще утриматися.
Вміння приймати думку автора
Редактор має виправляти готовий текст, а не переписувати його, змінювати концепцію або підтягувати сюжет чи характер героїв під свої уявлення. Наприклад, треба відредагувати текст, де є речення зі сленгом, а іноді – нецензурними словами, а редактор повністю їх перекроює або видаляє. Це неправильно.
Тому при виборі редактора для книги зверніть увагу на те, як він розповідає чи пише про свій досвід, та запропонуйте виконати невелике тестове завдання.
Досвід
Бажано, щоб редактор мав досвід роботи з різними авторами і стилями текстів. При цьому можна знайти гарних виконавців і серед новачків. Все залежить від складності роботи і вашої мети.
Наприклад, якщо потрібен редактор для вузькоспеціалізованих наукових текстів, краще обрати фахівця, який вже трохи знайомий з напрямком і тематикою ваших робіт.
Портфоліо
Добре, якщо у редактора з досвідом є приклади виконаних робіт. Так можна зрозуміти, в яких напрямках працював цей фахівець, і наскільки різноманітний цей досвід. Оскільки, якщо автор пише тільки художні твори, а редактор працював лише з науковими статтями, можуть виникнути проблеми.
Тут можна виділити декілька можливих варіантів.
Агенції допоможуть автору не лише отримати рецензію на свою роботу та вибрати надійне видавництво. Там також можна знайти досвідченого редактора, з яким рукопис піде у друк в ідеальному стані.
В месенджерах, зокрема в Facebook та Інстаграм, є безліч груп, каналів і блогів, де розміщуються вакансії. Достатньо велика частина аудиторії – досвідчені редактори та автори, які пропонують свої послуги з редагування текстів.
Існують упередження, що фрілансери з біржі – недосвідчені виконавці-дилетанти, проте є багато редакцій, які збирають на таких платформах резюме талановитих і відповідальних фахівців.
Можна попросити колег чи знайомих порекомендувати редактора, роботою якого вони залишилися задоволеними. Також можна почитати тексти конкурентів вашої ніші. В тих, що сподобалися, перевірте, чи є примітка, хто був редактором, і спробуйте знайти його через соцмережі або іншим способом.
Отже, якщо ви обираєте редактора для довготривалої співпраці, крім грамотності і досвіду, врахуйте ще кілька моментів. Гарний редактор має бути ерудованим та обізнаним в різних темах, мати естетичний літературний смак, досконалий рівень мови, якою пишуться тексти, а також бути уважним і здатним концентруватися. Такий спеціаліст допоможе зробити з рукописів автора справжній шедевр.
© Студия копірайтингу Ямбус