- ua
- ru
В редакторській практиці в текстах зустрічається низка проблем – смислові неточності, невідповідність вимогам видавництва, відсутність правильної структури, а також стилістичні, пунктуаційні та орфографічні помилки.
Перед тим, як почати роботу над граматичними помилками, структурою та іншими проблемами тексту, необхідно підігнати його формат під вимоги типографії, для чого необхідне технічне редагування. Тож для чого проводиться технічне редагування?
Цей напрям редагування передбачає перший етап роботи з матеріалом, коли перевіряють відповідність макету певним технічним вимогам, щоб готовий текст втілював «задум» видавництва.
Передусім технічне редагування здійснюється для забезпечення якісного видання тексту в поліграфії. Задача технічного редактора полягає у стеженні за коректністю макетів та їх друку відповідно до правил, встановлених редакцією певного видавництва.
В результаті має вийти текст зі зручною структурою, гармонійно розташованими елементами і зручним для читання шрифтом.
В процесі обробки текстів перевіряють наступні технічні моменти:
Технічне редагування текстів передбачає виправлення зайвих пробілів між словами, видалення пробілів після абзаців, перевірку уніфікації застосування лапок. Зокрема, у видавництвах українською мовою прийнято ставити « », а англійською – “ ”. Виправляють дефіси і тире між цифрами. В англійських текстах ставиться дефіс, в українських – тире. Оформлення списка використаної літератури та інформаційних джерел також редагується, оскільки вимоги кожного видавництва відрізняються.
Виправлення текстів перед друкування в типографії виконується в кілька етапів.
Макет повинен мати формат, що відповідає типу видання і вимогам типографії. Наприклад, для журналів встановлений макет формату PDF з випуском за обріз – 5 мм. Завдання редактора – перевірити цей формат на відповідність правилам видавництва. Зображення мають виконуватися у кольоровій схемі CMYK з роздільністю 300-dpi. Технічний редактор має підігнати всі малюнки і графіки під вимоги видання.
Видання не має перевантажуватися різними шрифтами. Допустимо застосувати до 3 гарнітур. Також шрифти мають відповідати стилістиці.
Зверніть увагу, що не всі шрифти можливо якісно надрукувати, наприклад шрифти, придатні для друку, мають формат True tipe (ttf). Тому усі шрифти макету повинні бути саме такого формату. Важливо простежити за кеглем шрифта у заголовках, підзаголовках, основному тексті тощо. Вони повинні бути однакової величини. За наявності відхилень розмір потрібно уніфікувати.
Додаткова інформація в тексті має бути дрібніша за основний матеріал, довідково-допоміжна, що має акцентувати увагу – має виділятися напівжирним накресленням.
Відступи між абзацами та першого рядка абзацу від лівого поля обов’язково мають бути сталими.
Текст має розміщуватися максимально комфортно для читача, оскільки помилки ускладнять читання. Наприклад, може виникнути проблема «висячих рядків», коли абзац надрукували на поточній сторінці, а лише один рядок – на наступній. Прибрати це можна, змінивши відступи та інтервал між рядками.
Отже, для створення друкованого видання важливо дотримуватися стандартів типографії. Таким чином випущена книга чи журнал будуть зручними у користуванні для читачів та матимуть гармонійний вигляд. Крім змісту, важливі ілюстративність, читабельність, зручний шрифт і формат. Саме для цього проводиться технічне редагування, щоб задовольнити вимоги типографії та потреби читачів і перетворити авторський рукописний матеріал на якісний друкований продукт.
© Студія копірайтингу Ямбус