- ua
- ru
Редагування тексту – незалежно від того, на яку він тему, якого обсягу та виду – спричиняє чимало труднощів, пов’язаних насамперед з упередженим до нього ставленням. Свій текст завжди здається ідеальним.
Це не так. Будь-який текст має огріхи, і вміння знайти та виправити їх – першорядне завдання автора. Незалежно від того, що ви пишете, наукову статтю, диплом, роман чи описуєте товар для інтернет-магазину, редагування тексту потребує уваги та зосередженості.
Ми підготували кілька порад, здатних спростити вичитку та редагування тексту і зробити цей процес більш об’єктивним.
Отже, після завершення роботи над текстом він має “вилежатися”. Тобто автор має на деякий термін відкласти його, забути про нього. Період такого “відпочинку” не має якихось установлених рамок і залежить від обсягу тексту, часу його написання та складності – тобто від ступеня занурення в тему. Саме так стихає творчий політ, і шанси виявити неточності, друкарські помилки та похибки підвищуються.
Весь сенс “вилежування” в тому, щоб автор забув свій текст і зміг перечитати його зі свіжим поглядом. Такий підхід дає можливість знайти всі набридлі помилки.
Автор тексту часто емоційно занадто прив’язаний до свого тексту, що заважає йому оцінити його критично, об’єктивно. Іноді стає складно помітити не те що друкарські помилки, а й навіть грубі граматичні помилки.
Ось чому Чарльз Дарвін ніколи не поспішав з публікацією своїх праць. Деякі з них, зокрема “Комахоїдні рослини”, чекали друку понад 15 років. Це відтермінування принесло переваги, оскільки вчений зміг відредагувати свою роботу максимально неупереджено.
Але повернемося до ситуації, коли немає можливості залишити текст вилежуватися навіть кілька днів.
Поліпшити текст можна кількома способами – розглянемо кожен із методів редагування детальніше.
Це один із найефективніших прийомів. Усе, що погіршує читабельність, викликає складнощі в розумінні та взагалі все зайве – видаляється. Повторення, відхід від теми, складні конструкції, фрази та звороти.
“Вода” має бути вичищена з тексту – це поліпшить його якість і дасть змогу донести потрібну інформацію до цільової аудиторії. Викреслювати речення і навіть цілі абзаци завжди важко, проте це необхідний крок.
Щоб без жалю скорочувати написане, подумайте про читачів. Прочитавши абзац, запитайте себе: що це дасть читачеві, чи не забирає спеціалізована термінологія надто багато часу та сил на розуміння?
Корисно читати текст вголос. Якщо ви запинаєтеся через кожне слово, спростіть речення. А якщо воно не несе сенсу і не допомагає розумінню теми – зовсім викресліть його.
Цей етап редагування особливо необхідний для великих текстів. Він дає змогу створити чітку і зрозумілу структуру, де все логічно і послідовно.
Текст повинен мати відповідні розділи та глави, позначені заголовками необхідних рівнів.
Це робота над візуальним сприйняттям. Шрифт і кегль основного тексту, заголовків і підзаголовків, відступи та інтервали – все це має бути систематизовано і зведено до єдиного стандарту, стилю.
Завдяки форматуванню текст матиме більш цілісний і органічний вигляд.
Це уважне перечитування всього тексту. Подібний метод дає змогу знайти всі логічні нестиковки, друкарські помилки, граматичні, пунктуаційні та стилістичні помилки.
Не поспішайте, перечитуйте все по кілька разів, перевіряючи наявність усіх необхідних розділових знаків. У будь-якій статті чи науковій роботі можуть бути неточності, спричинені поспіхом, неуважністю або використанням неперевірених даних. Уникнути помилок допоможуть педантичність при перечитуванні та сувора перевірка правопису.
Найкращий спосіб знайти всі помилки в тексті, відкоригувати або відредагувати його – звернутися до професійного редактора. Це можливість отримати незалежну оцінку і свіжий погляд зі сторони.
Аналогічне рішення для наукової роботи – віддати текст рецензенту.
Рецензування, тобто оцінка роботи з конструктивною критикою, звільнять автора від сумнівів щодо цінності своєї праці та доцільності витрачених сил і часу. У рецензії можна отримати точні вказівки, що саме виправити: наприклад, доопрацювати структуру, виправити черговість розділів, виключити суперечливі факти.
Вичитування та редагування – це відповідальний етап створення тексту, який допомагає покращити його якість, читабельність, зовнішній вигляд, інформативність та користь від прочитання.
Частину помилок можна усунути за допомогою сторонніх програм-перевірок і навіть функцій самого Word, якщо ви пишете саме за допомогою цієї програми, однак граматичні та пунктуаційні помилки – не єдині, які потрібно виправляти, а тому без професійного редактора тут ніяк не обійтися. Автор має зосередитися на написанні, а редактор – на вдосконаленні тексту.
© Студія копірайтингу Ямбус