Чи замислювалися ви, чому одні тексти працюють, а інші ні? Чому в одному випадку продаж росте, а в іншому падає нижче плінтуса? Вся річ у тому, як саме написано текст – чи має він у своїй основі продажний алгоритм або створений “навмання”.

Копірайтинг може бути різним – це і тексти в блог, і PR-статті, і описи товарів, і тексти для соцмереж. Але якщо говорити саме про комерційні тексти, то усі вони мають одну загальну відмінну рису – розробляються вони по маркетинговій моделі, яку свого часу запропонував ще Девід Огілві.

Тут йдеться про модель маркетингової поведінки людей, і її з легкістю можна екстраполювати і на сферу копірайтингу. Впроваджуючи такий алгоритм в текст, можна отримати дійсно яскравий комерційний продукт, засіб притягнути увагу та продати.

Продажна формула в текстах

Комерційні тексти працюють краще звичайних. У рази й навіть на порядки. Просто тому, що написані вони не просто так, а з розумінням цільової аудиторії та її потреб.

Передусім це текст, що вміщує маркетингову формулу. Називатимемо його трохи простіше – текстом, що продає або продажним текстом. Класичним рішенням тут вважається впровадження формули AIDA, найпростішої й тому найефективнішої. Її назва утворена з абревіатури чотирьох англійських слів: Attention, Interest, Desire і Action, тобто Увага, Інтерес, Бажання та Дія. Запам’ятайте ці чотири блоки й завжди пишіть тексти на їх основі.

Розібратися в етапах цієї моделі досить просто.

Attention – це залучення уваги. Це треба для того, щоб люди почали читати текст або, принаймні, звернули увагу на заголовок або яскраву картинку.

Interest – щось, що викликає зацікавленість в подальшому читанні статті. Річ у тому, що увага – це дуже короткочасний ефект, і тут необхідно зуміти перевести його в інтерес.

Desire – це бажання. Після того, як ви викликали інтерес, настав час забезпечити читача аргументами для ухвалення рішення або викликати бажання вчинити потрібну вам цільову дію.

Action – це заклик до дії. Це одна з найголовніших складових комерційного тексту: він завжди зрештою закликає вчинити якусь цільову дію. І по кількості виконаних цільових дій або по конверсії, якщо називати все правильно, і визначають – чи ефективно працює текст чи не ефективно.

текст формула AIDA

Копірайтер, усупереч поширеній думці, не зовсім творча професія. Багато хто вважає, що це творець, справжній художник, майстер художнього слова, що він працює по натхненню. Це не так.

Копірайтер – це більше ремісник, який використовує для написання текстів відлагоджені інтернет-маркетологами алгоритми, які на залежать ні від його натхнення, ні від емоційного стану.

Як написати комерційний текст, використовуючи модель AIDA

Спершу умовно розділіть майбутній текст на чотири частини – ті самих функціональні блоки Attention, Interest, Desire і Action.

За привертання уваги тут відповідатиме заголовок і перший абзац (чи врізання, як це називають професійні копірайтери). Зверніть увагу, що заголовки комерційних текстів пишуться по формулі 4U, тобто мають чотири складові: Uniqueness (унікальність), Usefulness (користь), Ultra-specifiity (ультра-специфічність або про сто особливість) і Urgency (терміновість).

Використовуючи ці чотири ключові атрибути – користь, унікальність, прицільність і терміновість, ми захоплюємо увагу цільової аудиторії й викликаємо потрібну емоційну реакцію.

Тепер прийшов час посилити увагу читачів і перевести її в інтерес. Для цього використовуємо так званий підхід “від проблеми”, описуємо проблему, з якою стикається наша цільова аудиторія – і пропонуємо їй рішення.

Зверніть увагу, що якщо у вас проблема не відповідає потребам аудиторії, то лід, як правило, не спрацює.

Йдемо далі. Ми описали проблему, і людина упізнала в цій проблемі себе. Ми запропонували рішення. Далі ми посилюємо інтерес і викликаємо у неї бажання зреагувати на наше рекламне послання. Для цього треба дати читачеві додаткові аргументи. Чи, як говорять маркетологи, показати вигоди нашої пропозиції.

Часто перший абзац (лід) тісно зав’язаний на емоціях. Коли ви даєте аргументи, починає працювати раціональна система мозку, і в результаті ми отримуємо відразу два канали дії, дві системи, які працюють спільно. Так ми підвищуємо шанси успішного закриття угоди. Ну або здійснення цільової дії.

Нарешті, коли ми показали усі вигоди, коли ми досить підігріли аудиторію, настав час закрити цільову дію – додати яскравий заклик до дії. Заклик – це завжди сильне дієслово в наказовому способі: купіть, замовте, підпишіться, перейдіть, зробіть це прямо зараз.

Ще один важливий момент – можливість на цей заклик зреагувати. Тобто в місці, де розташований текст (рекламна листівка, банер, сайт), має бути відповідний функціонал – кнопка, адреса пошти, куди можна написати, або номер телефону, по якому можна зателефонувати.

І наостанок про не менш важливий, але зовсім не очевидний для новачків-копірайтерів нюанс. Про довжину тексту. Маркетологи 50-х років жартували, що вона має бути як жіноча спідниця: досить довгою, щоб закрити головне, і досить короткою, щоб не пропав інтерес. Це працює і зараз – з тією лише різницею, що спостерігається акцент на візуалізацію рекламного послання (інфографіка, барвисті ілюстрації та форматування тексту).

І ще одне. На практиці, чим простіше дія, тим коротший потрібен текст. Тому не пишіть твір на п’ять сторінок, якщо хочете запропонувати просто підписатися на розсилку, а у разі продажу спеціалізованого ПЗ або устаткування не обходитеся лише парою прісних речень. І пам’ятаєте про Аїду!

Використовуйте цю просту методику, створіть свій перший повноцінний комерційний текст і подивіться, що вийде!

© Студія копірайтингу “Ямбус”

 

Замовити безкоштовну консультацію
Допоможемо швидко вивести сайт в топ-3