- ua
- ru
Бета-рідинг – молода, проте ефективна практика у світі літератури. Читачі стають більш вимогливими до якості написаного, тому послуги бета-рідерів стали не менш актуальними серед авторів різних жанрів, ніж дизайн обкладинки та промоція.
То яку ж роботу виконує бета-рідер, та що треба вміти тим, хто бажає долучитися до цієї справи.
Бета-рідером називають професійного читача, який знайомиться з рукописним твором і вичитує його до публікації. Рідер оцінює сюжетну лінію, знаходить логічні, смислові помилки та робить висновок, що і де можна покращити в тексті.
Його мета – зрозуміти, які перші враження може отримати цільова аудиторія від прочитаного, наскільки легко і цікаво сприймається текст.
Найголовніше – якомога більше читати твори різних жанрів, щоб отримати досвід та зрозуміти особливості кожного стилю та, можливо, обрати улюблений.
Далі обирайте кращих авторів певних напрямів літератури, у яких ви плануєте працювати. Поринайте у їх творчість повністю, читайте вдумливо, відмічайте, що б ви особисто додали в образ, сюжет тощо.
Читайте авторів-класиків – це допоможе розуміти індивідуальність жанру, зрозуміти його прийоми, шлях розвитку. Ознайомлюйтеся із сучасною літературою, щоб знати, які тенденції є актуальними у популярних письменників.
Деякі автори складають посібники, щоб рідер не пропустив важливі моменти сюжету, образів героїв тощо.
Корисно буде вступити в клуб бета-рідерів, з якими можна обмінюватися досвідом та вдосконалювати навички.
Професійний бета-рідер має володіти низкою важливих навичок:
Автори прагнуть знайти виконавця, який матиме необхідні навички для вичитки текстів і високий рівень грамотності, а також схожий літературний смак і естетичне бачення.
Досвід вичитки рукописів та редагування – бажані, проте не обов’язкові. Часто молоді автори працюють з новачками, які ще не мали справи з професійним літературним вичитуванням.
Також бета-рідер повинен мати максимум вільного часу на вичитку та уважне заглиблення у зміст. На практиці вичитування одного рукопису на 15 сторінок може зайняти декілька годин.
Хороший зір – теж вітається, адже рукописи іноді бувають написані дрібним і не досить каліграфічним почерком. Звісно, все більше авторів починають друкувати на ПК та ноутбуках, що значно спрощує бета-рідинг.
Ще одна риса, яку автори цінують в бета-рідері – це любов до жанру, яким пише автор, а також готовність чесно і аргументовано сформулювати свої зауваження і думку про прочитане.
Бета-рідери без досвіду можуть не брати оплату за свої послуги і працювати задля отримання відгуків та формування репутації. Щоб знайти перші замовлення, вони реєструється на сайтах фрілансерів, заповнюють профіль й описують, з якими жанрами готові працювати, прикладають відгуки.
Бета-рідери, що вже отримали якийсь досвід, можуть вказувати розцінки за вичитування. Зазвичай все рахується або в друкарських аркушах (1 аркуш = 40000 знаків з пробілами), або в звичайних (1 сторінка А4 ≈ 3000 знаків).
В більшості випадків бета-рідери працюють без договору (часто взагалі без оплати) й подібну роботу вважають скоріше цікавим хобі, ніж повноцінною роботою. Це можливість раніше за всіх знайомитися з творами сучасних письменників. Між тим існують й професійні альфа і бета-рідери, що поєднують в собі редакторів та рецензентів.
Це сучасна й цікава професія, в якій можна нескінченно розвиватися і працювати з різних місць, навіть онлайн. Хороші спеціалісти завжди будуть затребувані.
Ставши бета-рідером, ви зможете бути в курсі усіх літературних новинок, працювати з відомими письменниками та докладати свою руку, щоб дарувати світу якісні твори.
© Студія копірайтингу Ямбус