- ua
- ru
Внесення правок, покращень, стилістичних коригувань та інших виправлень перед публікацією тексту заведено називати коректурою або редактурою.
Цей процес корисний для журнальних та газетних статей, текстів для сайту та особистого блогу, курсових, дипломів та інших наукових праць. Ціль такої роботи полягає у виправленні помило та покращенні читабельності тексту.
Загалом редактуру і коректуру можна віднести до однієї спеціалізації, якою може займатися один і той самий фахівець. Це зручно, оскільки виправлений текст не має суперечностей у стилістиці і оформляється швидше. Але відмінності між коректурою та редактурою все ж існують.
Отже, чим відрізняється коригування і редагування тексту?
Це глибока перевірка тексту, яка передбачає внесення правок для поліпшення його якості.
Мета цього процесу – дотримання початкового посилу і смислового навантаження. Крім того, текст має легко читатися й бути логічно структурованим. Для цього редактор може змінювати структуру окремих речень та цілих абзаців і навть міняти послідовність розділів.
Під час редагування тексту обов’язково перевіряється уся термінологія. Особливо це стосується вузькоспеціалізованих наукових і медичних праць, описів технічних характеристик та інструкцій.
Терміни мають відповідати загальноприйнятим стандартам, водночас текст має бути зрозумілим цільовій аудиторії, а якщо це необхідно, то й необізнаному читачеві. Якщо потрібен переклад, редактор звертає увагу, щоб після цього були відсутні мовні неточності.
Для редагування використовують різні методи, залежно від поставленої мети. Тобто фахівець може вносити в текст різні типи виправлень:
У деяких випадках потрібно повністю поміняти манеру письма і стилістику. У цьому разі замовник обговорює з редактором аудиторію та цілі тексту – це дає фахівцеві змогу вибрати підходящий метод редагування.
Коригування – це усунення друкарських помилок і дрібних помилок після основної редактури, яких можуть припускатися під час набору тексту. Коректура не передбачає глибокого розгляду стилістики, термінології та інших складових, як у редагуванні, і торкається лише орфографічних та пунктуаційних неточностей.
Коректори працюють над такими аспектами:
Без коректури тексту дрібні помилки залишаються поза увагою, що призеде до спотворення сенсу, особливо при перекладі.
Фінішне вичитування і коригування – не менш важливі. Для наукових робіт, рекламних та іміджевих статей це одна з умов покращення лояльності читача. Навіть одна зайва буква може змінити сенс речення, що викличе негативну реакцію в аудиторії та втрату довіри до бренду.
Відмінності редактури і коректури в тому, що в першому випадку проводиться більш глибоке виправлення тексту і робота з великими його елементами – від зміни порядку слів до перероблення абзаців. Коригування ж – це фінальна «чистка» без глибокого осмислення. При цьому обидва напрямки роботи з текстами доповнюють один одного і є важливими для створення цікавого, грамотного і зрозумілого матеріалу.
© Студія копірайтингу Ямбус