- ua
- ru
Що означають слова копірайт, копірайтер та копіпаст? Яке значення цих термінів й який зв’язок існує між ними?
Ще зовсім нещодавно я сама мала досить віддалене уявлення про значення цих понять. Вірніше, не те, щоб віддалене, адже будь-яка людина, що володіє елементарною англійською, може легко здогадатися, що “копі” плюс “райт” – це щось про переписування…
І, звичайно ж, професія копірайтера ніколи не спливала в моїй свідомості при згадці про найдревніші професії. Адже раби, що копіювали сторінки книг в Стародавньому Римі, були предками сучасних копірайтерів.
Отже, про копірайт. Це поняття має декілька значень. Найпростіше й доступніше нашому розумінню – це копіювання тексту твору або його частини самим автором або з дозволу автора з метою отримання матеріальної вигоди. У багатьох європейських мовах копірайт має значення “Авторське право” і покликаний захищати авторські твори від незаконного або спотвореного копіювання. Треба відмітити, що в американському законодавстві авторське право настає відразу після того, як автор закінчив роботу над твором, незалежно від того, запатентував він його чи ні. В той же час сам автор може копіювати власний твір або його частини під знаком копирайта (С).
Що ж до сучасного, розширеного значення, то в поняття копірайт входить також складання слоганів, написання різних текстів під замовлення, в тому числі й для рекламних кампаній. Відповідно, копірайтер – це людина, яка виконує подібні замовлення за відповідну винагороду. На перший погляд може здатися, що будь-яка людина, що отримала непогану освіту, особливо філологічну, може стати копірайтером. Але насправді не все так просто.
Головна якість хорошого копірайтера – не грамотність, яка, безумовно, теж дуже важлива, й навіть не швидкість друкування. Людина що пише – це, передусім, людина творча. Саме креативність і є головним показником якості роботи копірайтера. В океані інформації тексти, які хоче бачити замовник, мають бути цікавими для широкого кола читачів і, звичайно ж, унікальними.
Тут треба бути дуже уважним, щоб уникнути головних підводних каменів копірайту, які ховаються під поняттям копіпаст (чи копіпаста).
Копіпаст – це недобросовісно виконаний, неякісний копірайт, що не заслуговує на увагу й потребує видалення. Найчастіше це стаття або її частина, що є текстом, який був скопійований з іншого джерела.
Трапляється так, що в розряд копіпасти потрапляють й ідеально чисті, що стосується авторства, статті. Відбувається це звичайно з так званими, неенциклопедичними статтями, які містять занадто багато порушень, помилок та вигадки, внаслідок чого не можуть бути відредаговані.
В будь-якому випадку, копірайт, окрім того, щоб бути джерелом основного або додаткового доходу, є прекрасним засобом для тренування мізків. І, якщо ви відчуваєте в собі потенціал й палаєте ентузіазмом – чом би і ні? Осмілюйтеся!
© Студія копірайтингу “Ямбус”