Все більшого значення у громадському житті людей відіграє інтернет. Кількість користувачів зростає, а разом з цим і число способів впливу на їх думку і свідомість. Маніпулювання свідомістю – це сьогодні основний метод роботи не лише політтехнологів, але й продавців.

Методи комунікації розширюються й надають можливість політикам маніпулювати масами та їх поведінкою. Але одночасно росте й цивільний рух тих, хто не хоче бути обдуреним й прагне добитися правди. Це добре видно на тлі подій, що відбуваються сьогодні на території України. Проте об’єктивне розуміння ситуації потрібне для того, щоб реально усвідомлювати ситуацію, бачити тенденції, зміни й способи виходу з кризи.

Необхідно чітко розуміти, що сила інтернету неймовірно велика, і багато політичних сил цим користуються. Поступово комунікація за допомогою ЗМІ відходить на другий план. Причин для цього декілька. По-перше, вже не секрет, що  інформація, яка надається телеканалами – однобока. Люди, які хочуть бачити повну картину подій, звертаються до всесвітньої павутини – там правди більше. Тому журналісти вважають за краще там же публікувати інформацію. Проте слід враховувати вік активних інтернет-користувачів і різницю активності обласних центрів і периферії. По-друге, активна участь в обговоренні подій. Сучасні люди звикають відкрито висловлювати свою думку

До того ж, більшість тем і подій просто не потрапляють на телевізійні канали або ж проходять непомітно. А ось в інтернеті люди можуть самостійно вибирати теми й новини, які їм цікаві.

Саме завдяки інформаційній силі інтернету ним стали користуватися різного роду політичні сили, щоб маніпулювати масами й розгортати курс країни в потрібному напрямі. По суті, маніпуляція є соціальним управлінням поведінкою людини, метою якої є зміна цінностей людини, а також базових поведінкових установок. При цьому сам процес маніпулювання є прихованим.

Технології маніпулювання в інтернет-просторі

Залежно від ситуації, маніпулювання спрямоване або на пригнічення реакцій людей на те, що відбувається, або навпаки мобілізацію та активізацію населення. Інтернет-маніпуляція може робитися як епізодично, у рамках досягнення однієї певної мети, так і тривало, постійно й планомірно спотворюючи ситуацію в країні й міняючи погляди людей на політику або якусь конкретну подію або явище в цілому.

Події, що відбуваються, в Україні явно демонструють ситуацію, коли певна група політиків, застосовуючи різноманітні засоби маніпуляції, мобілізувала народ, направивши їх активність у напрямі скидання влади. При цьому істинні політичні мотиви були приховані. У цій ситуації була застосована складна комбінація техніки й способів маніпуляції.

Як відбувається маніпуляція в інтернеті?

У останні декілька років став украй популярний серед користувачів інтернет-сервіс Твіттер. Його популярність пов’язана з можливістю постійно знаходитися в мережі, викладати відео та фото в лічені секунди, швидкий обмін повідомленнями. Крім того, передбачена можливість ведення мікроблогу. Також кожне повідомлення можна ретвітнути, тобто зробити його видимим усім передплатникам. Таким чином, будь-яка заява може впродовж короткого часу обійти тисячі учасників.

Ці плюси призвели до того, що подібний сервіс дуже швидко політизувався, й його стали використовувати для маніпулювання громадською думкою. На сьогодні Твіттер ведуть майже усі відомі політики, лідери громадських рухів і чиновники. Оскільки Твіттер не офіційний сайт, тут вони викладають неформальну інформацію, спілкуються з простим народом. Це дозволяє з одного боку наблизитися до простих людей, а з іншою м’яко і ненав’язливо маніпулювати ними.

Сюди ж можна віднести Фейсбук, ВКонтактє й навіть Інстаграм. Це не лише засіб обміну інформацією, але й засіб її спотворення.

Такі соціальні сервіси дозволяють «безцензурно» транслювати події, публікувати їх вмить й так само швидко поширювати. Причому спотворити або змусити припинити поширювати яку-небудь інформацію в інтернет просторі значно складніше, ніж, наприклад, в ЗМІ.

Цю особливість поширення інформації досить часто використовують для зниження свавілля правоохоронців і громадянського контролю. Подібні репортажі в реальному часі є традиційною маніпуляційною технікою, яка покликана підвищити довіру громадян до повідомлень і наданої інформації.

Той же Твіттер, приміром, дозволяє створювати певні співтовариства з метою швидкого поширення інформації. Саме завдяки ньому було організовано виступ революціонерів в Єгипті 2011 року й багато інших масових хвилювань. За допомогою Твіттера й інших подібних інтернет-сервісів організовуються флеш-моби й масові збори.

На даний момент більшість політичних осіб використовують інтернет для ефективної дії на електорат. Адже це діє.

© Студія копірайтингу «Ямбус»

Замовити безкоштовну консультацію
Допоможемо швидко вивести сайт в топ-3